Aplikacje przemysłowe stawiają przed pompami wiele trudnych zadań. Liczy się tu wydajność, niezawodność i długa bezawaryjna praca.
Do tego dochodzą trudne warunki środowiskowe panujące często w aplikacjach w przemyśle, oraz zróżnicowanie tłoczonych mediów. Nie dziwi więc fakt, że w przemyśle stosowanych jest tak wiele różnych typów i rodzajów urządzeń pompowych. Od prostych po najbardziej skomplikowane i zautomatyzowane systemy pompowe. Wśród nich, pompy membranowe stanowią grupę pomp o najbardziej szerokim spektrum i możliwościach ich wykorzystania.
Pompy membranowe to pompy o prostej konstrukcji, gdzie głównym pracującym elementem jest membrana napędzana sprężonym powietrzem. Duża ilość zróżnicowanych materiałów, z których wykonana jest pompa, pozwala na zastosowanie jej praktycznie do tłoczenia każdego medium. Pompy membranowe w zależności od ich przeznaczenia, wykonane są z żeliwa, stali nierdzewnej, aluminium, tworzywa czy PVDF. Membrana zaś z teflonu, gumy NBR, EPDM czy neoprenu. To właśnie te dwie składowe, ich wytrzymałość, odporność chemiczna decydują o możliwościach tłocznych danej pompy.
Rynek oferuje wiele różnych pomp membranowych. Niektórzy producenci specjalizują się w produkcji dużych i wysokowydajnych pomp, inni jak np. Debem oferuje wiele modelu przeznaczonych do zastosowań w przemyśle chemicznym, spożywczym. Bez względu na to jakiego producenta urządzenia zostaną wybrane, wybór powinien poprzedzić właściwy dobór techniczny pompy. Odpowiednio dobrana pompa będzie efektywna, wydajna, zapewni długą i bezawaryjną pracą. A warto podkreślić, że awarie w aplikacjach przemysłowych są szczególnie kosztowne i często wiążą się z wyłączeniem części lub całej linii produkcyjnej. Dobór pompy poprzedzony jest dokładną analizą właściwości pompowanego medium, warunków panujących na instalacji oraz założonych zadań. Istotny jest nie tylko dobór właściwego materiału ale i wydajność oraz budowa pompy.