Biznes

Czym jest podatek wyjścia?

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje podatek od osób prawnych, których dotyczy zmiany opodatkowania w przypadku osób prawnych, które chcą zmienić swoją rezydencje podatkową.

W tym przypadku podstawa opodatkowania wynosi 19%, w niektórych przypadkach stosuje się próg 3%. Podatek wyjścia został wprowadzony przez Radę Europy, dotyczy majątku, który przekracza kwotę 4000000 zł.

Czym jest podatek wyjścia?

Kiedy stosuje się exit tax?

W przypadku Polski jest to sytuacja, kiedy składniki majątku zostaną przeniesione poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kiedy Polski Urząd Skarbowy traci prawo do opodatkowania dochodów z tytułu zbycia majątku. Dodatkowo brana jest pod uwagę rezydencka podatkowa, wówczas państwo traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia składnika majątku będącego własnością podatnika. Należy zwrócić uwagę na składniki majątku, które podlegają opodatkowaniu, będzie to przykładowo instrument finansowy, udziały w spółce, akcje, papiery wartościowe, tytuł uczestnictwa w różnego rodzaju funduszach. Dotyczy to także osób, które zamieszkiwały na terytorium Polski co najmniej przez 5 lat w ostatnim dziesięcioleciu.

Obywatele mogą zmienić rezydencje podatkową w przypadku kiedy przebywają na terytorium kraju mniej niż 183 dni w ciągu roku, oraz ich ośrodek interesów życiowych znajduje się za granicą. Będzie to przykładowo miejsce zamieszkania rodziny, posiadanie domów za granicą. Jednak warto zwrócić uwagę, że jeżeli osoba pracuje dłużej niż pół roku za granicą, jednak jej centrum interesów osobistych pozostaje w Polsce, przykładowo mieszka tu jego małżonek, dzieci, wówczas podatnik powinien w całości zapłacić podatki w Polsce. Podatek tak zwany exit tax rozliczany jest miesięcznie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został przekroczony limit 4 miliony złotych. W tym przypadku podatnik składa deklaracje PIT NZ.

Często podatek exit tax naliczany jest ze względu na zmianę siedziby prowadzenia działalności, przeniesienie majątku, zmiany miejsca pracy. Wówczas będą obowiązywały przepisy, które będą nakładały na podatnika zobowiązanie w wysokości 3 lub 19% zależnie od rodzaju majątku.

Back To Top