Biznes

Pompy dozujące do zastosowań przemysłowych

Pompy dozujące wykorzystuje się do precyzyjnego dozowania cieczy, w tym przypadku będziemy ustawiali jaka ilość cieczy ma dostać się do danego pojemnika, w określonym czasie.

Oczywiście pompy dozujące są stosowane przykładowo w oczyszczalniach ścieków, do wody dodaje się specjalne preparaty które pozwalają na pozbycie się bakterii, środki te oczyszczają skutecznie wodę. Pompy dozujące spotkamy także w farmaceutyce, przemyśle chemicznym czy też spożywczym.

Pompy dozujące do zastosowań przemysłowych

Charakterystyka i rodzaje pomp dozujących

W przypadku pomp dozujących najważniejsza jest dokładność, cały proces przepływu cieczy musi być odpowiednio kontrolowany. Możemy spotkać pompy w których możliwa jest regulacja przepływu jak również pompy, które stale dostarczają określoną ilość cieczy. Spotkamy bardzo wiele modeli które mogą być dostosowane do wymagań konkretnej branży, przykładowo będą to modele odporne na substancje żrące w przypadku branży chemicznej. Dodatkowo będą posiadały odporne uszczelki, elementy ruchome tak aby mogły obsługiwać każdy rodzaj chemikaliów.

W tym przypadku mogą być to pompy tłokowe, gdzie wykorzystuje się nurnik, w procesie działa podciśnienie które powoduje zasysanie cieczy. Dodatkowo możemy spotkać także pompy membranowe gdzie przepływ uzyskiwany jest za pomocą ruchów posuwisto-zwrotnych. Dodatkowo często wykorzystywane są także pompy perystaltyczne gdzie ciecz pompowana jest za pomocą specjalnych rolek. Tego rodzaju pompy doskonale sprawdzą się w przypadku cieczy o lepkiej konsystencji czy też działaniu agresywnym.

Na rynku znajdziemy pompy dozujące wielu producentów takich jak przykładowo rexroth remont pompy w przypadku awarii można wykonać w profesjonalnych firmach które zajmują się regeneracją pomp. W tym przypadku wymienione mogą być elementy ruchome takie jak łożyska oraz wszystkie części które mogą zużywać się w czasie pracy. Z pewnością należy w tym przypadku wykorzystać specjalistyczne urządzenia które pozwalają na sprawdzenie wydajności pompy po regeneracji, należy wykonać testy szczelności, testy przepływu tak aby pompa spełniała swoje pierwotne przeznaczenie.

Back To Top