Blog

Pierwszy pokoik dla dziecka

Urządzanie pierwszego pokoiku dla dziecka to dla rodziców zwykle bardzo emocjonujące zajęcie. Obecnie przykłada się dużo większą wagę do wyglądu i wyposażenia przestrzeni dla dzieci niż jeszcze kilkanaście lat temu. Internet pełen jest dziś zdjęć i inspiracji na aranżację pokoju dziecięcego. Katalogowe wnętrza warto jednak dostosować do naszych własnych potrzeb i upodobań i nie powielać wszystkiego od A do Z. Jak więc urządzić pokój dla niemowlaka a jak pierwszy własny pokoik dla kilkulatka? Jakich błędów się wystrzegać? Zapraszamy do lektury..

 

Jak urządzić pokoik dla niemowlaka?

Niemowlę przez pierwsze miesiące życia zwykle spędza cały czas przy rodzicach. Najwygodniej jest spać w jednym pokoju z małym dzieckiem dlatego większość rodziców decyduje się urządzić dla malucha kącik we własnej sypialni. To czy niemowlak będzie miał dodatkowy pokój zależy głównie od możliwości metrażowych mieszkania. Wielu rodziców jeśli tylko może sobie na to pozwolić urządza pokoik dziecka mimo, że w nocy śpi ono w ich sypialni. To dobry pomysł, dzięki któremu większośc akcesoriów niemowlęcych trzymamy w osobnym pomieszczenia i nie przeładowujemy sypialni. Jak więc zaaranżować taki pokoik? Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim jeśli dziecko w dzień miałoby spać w swoim pokoju to warto wstawić drugie łóżeczko. Wówczas w sypialni dobrze sprawdzi się dostawka do małżeńskiego łóżka. Niewątpliwie przydatnym meblem jest przewijak ustawiony na komodzie. Dzięki temu mamy również praktyczne szuflady aby wszystko co niezbędne do przewijania dziecka było zawsze pod ręką. Na małe dziecięce ubranka świetnie sprawdza się komoda z głębokimi szufladami. Niemowlę nie ma jeszcze wiele zabawek ale  regał do pokoju dziecięcego z pewnością przyda się do ustawienia pluszowych zabawek lub dekoracji. Dużym ułatwieniem dla mamy karmiącej będzie postawienie do pokoju maluszka wygodnego fotela, najlepiej w komplecie z podnóżkiem. Jeżeli planujemy kąpać dziecko w jego pokoju to warto zaopatrzyć się w wanienkę ze stelażem, dzięki któremu nie przeciążymy pleców podczas codziennej pielęgnacji maluszka. Jeśli chodzi o kolorystykę to wbrew powszechnym trendom pastelowe pokoiki cieszą jedynie oko rodziców. Dzieci przez pierwsze miesiące życia dopiero uczą się rozróżniać kolory, ich wzrok się wyostrza i poszczególne kontury stają się wyraźniejsze. Dlatego specjaliści zalecają pozostawienie w zasięgu wzroku malucha przedmiotów o kontrastujących barwach, np. biało czarnych lub biało -czerwonych.

Zobacz także inne: Półki i regały w ofercie Ms-meble24.pl

 

Pierwszy pokoik dla dziecka

Pokój małego dziecka – o czym warto pamiętać?

Kilkuletnie dzieci najczęściej nie potrzebują już spać w pokoju z rodzicami. Większość dnia spędzają na swobodnej zabawie, która również nie musi się już odbywać stale pod okiem dorosłych. Wielu rodziców decyduje się wówczas na urządzenie pierwszego, własnego pokoiku dla dziecka. Taka przestrzeń różni się znacznie od pokoju niemowlaka. Przede wszystkim małe dziecko potrzebuje sporo miejsca do bezpiecznej zabawy. Na podłodze doskonale sprawdzają się miękkie dywaniki lub maty piankowe. Samych zabawek również jest dużo więcej i każdy rodzic przyzna, że z czasem kolekcja ta robi się tylko większa. Warto zadbać o to, aby od najmłodszych lat uczyć dziecko utrzymywania porządku w swoim pokoju. Ułatwiają to duże kosze, pudła i worki na zabawki oraz pojemne komody i regały, na które maluch może odkładać zabawki. Dobrym rozwiązaniem będzie również niski stolik i krzesełko do rysowania. Komodę na ubranka można już światło zastąpić pełnowymiarową szafą. Specjaliści polecają zastosować większą ilość wieszaków na nisko zawieszonych drążkach. Umożliwia to dziecku samodziene wybieranie i wyciągnie ubrań z szafy co bardzo dobrze wpływa na samodzielność i decyzyjność dziecka. 

 

Jak NIE urządzać pokoju dla dziecka – podstawowe błędy

Chociaż w Internecie roi się od zdjęć z wymyślnymi aranżacjami pokoików dziecięcych to nie wszystkie pomysły warte są zaczerpnięcia. Podstawowym błędem podczas urządzania pokoju dla małych dzieci jest ich zagracanie. Naprawdę nie ma sensu ustawiać w pokoju niemowlaka wszystkich dostępnym dekoracji, ozdób, mebelków i pluszowych zbieraczy kurzu. Podstawowe wyposażenie i jasne, czyste wnętrze sprawi, że dziecko będzie mogło w spokoju odpoczywać i poznawać świat. Podobnie jest w pokoju kilkulatków, których pokaźna kolekcja zabawek spokojnie zapełni przestrzeń pokoju. Wprowadzanie zbyt duże ilości przedmiotów stwarza niepotrzebny bałagan.

Podobnie jest z kolorami – najlepiej zdecydować się na jasne i stonowane kolory a bawić się dodatkami. W jaskrawym i bardzo kolorowym pokoju dziecka, po dodaniu do tego równie barwnych zabawek powstanie wrażenie chaosu, który szybko zmęczy dziecko.

Wiele z prezentowanych na zdjęciach aranżacji jest też po prostu niebezpiecznych, szczególnie dla rezolutnych kilkulatków, których wszędzie jest peło. Pamiętajmy więc o zabezpieczeniu rogów i ostrych kantów mebli oraz o przytwierdzeniu do ścian wolnostojących regałów, z których dzieci potrafią niestety korzystać jak z drabinki. 

 

Meble, które rosną razem z dzieckiem

Inwestycja w meble, które będą rosnąć razem z dzieckiem to doskonałe rozwiązanie, które w dalszej perspektywie pozwoli nam zaoszczędzić. Przykładem takiego mebla jest na pewno łóżko, które początkowo jest klasycznym łóżeczkiem dla niemowląt a z biegiem czasu można zmienić go na dostawkę a następnie jako samodzielne łóżko dla kilkulatka. Taki mebel wykonany z doskonałej jakości materiałów posłuży naszemu dziecku przez lata. Na rynku są również stoliki rosnące razem z dzieckiem, które z niskiego mebelka do rysowania zmieniają się w pełnowymiarowe biurko dla przedszkolaka.

 

Back To Top