Biznes

Sposoby wykrywania kłamstwa – wariograf

Wariograf wykorzystuje ślady pamięciowe do wykrywania prawdy bądź fałszu. Działanie tego urządzenia jest niezwykle fascynujące, biorąc pod uwagę fakt, że pozwala zbadać od zewnątrz myśli i emocje badanej osoby.

Badanie opiera się o ślad pamięciowy, inaczej zwany engramem. Jest to zmiana w układzie nerwowym, która jest spowodowana określonymi przeżyciami.

Wariograf może być używany na różne sposoby, jednym z nich jest test szczytu napięcia. Jest to sposób na to, które pytanie zadane przez badacza wywołuje najsilniejszą reakcję. W przypadku, kiedy podejrzany o przestępstwo zostanie zapytany o informacje dotyczące zbrodni, to jeśli jest on naprawdę przestępcą, jego reakcje fizjologiczne będą inne, niż w wypadku, kiedy mowa jest o neutralnym dla niego emocjonalnym doświadczeniu. Takie testy szczytu napięcia są odporne na ukrywanie prawdy, ponieważ bada ona nieświadome reakcje emocjonalne – a jest to klucz badania wariografem.

Innym rodzajem testu jest test wiedzy winnego – jest to badanie reakcji na bodziec krytyczny, który jest związany bardzo ściśle z konkretnym czynem.

Jeśli badany będzie miał cokolwiek wspólnego z daną sprawą, to jego reakcja na takie pytanie będzie naprawdę duża. Co bardzo ważne – badany nie wie konkretnie, jaki rodzaj testu jest wykonywany, ani które pytanie będzie krytycznym, dlatego jest to skuteczny sposób na wykrywanie fałszu.
Test konfirmacyjny jest natomiast stosowany wtedy, kiedy dana sytuacja miała kilku świadków, jednak ich zeznania wzajemnie się wykluczają – w takich wypadkach bada się, czy pytania dotyczące badanej sprawy wywołują w badanych jakiekolwiek emocje – jeśli tak, to będzie widoczny ślad pamięciowy.

Jeśli jesteś osobą, która chce zbadać prawdę na podstawie badań wariograficznych, to warto jest znaleźć osoby, które profesjonalnie wykonują tego typu czynności. Na naszej stronie internetowej wykrywacz kłamstw znajdziesz formularz zamówienia badania, jak również bardzo wiele interesujących informacji na temat tego, jak takie badania są przeprowadzane, kiedy są najbardziej skuteczne i jakie są warunki do tego, żeby zostały naprawdę dobrze przeprowadzone.

Back To Top