Dom

Oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne

Prawdopodobnie wszyscy słyszeli o zakazie produkcji i eksportu żarówek halogenowych przez Komisję Europejską, który wszedł w życie we wrześniu 2016 r.

Podczas gdy żarówki halogenowe są nadal dostępne do kupienia, wiele rodzajów nie jest już produkowanych, więc nigdy nie było lepszego momentu, aby przejść na żarówki LED. Światła LED działają znacznie dłużej niż żarówki tradycyjne lub halogenowe. Jest to najważniejsza zaleta diod LED, są one przeznaczone do pracy przez średnio 35 000 godzin, a czasem nawet do 100 000 godzin. Możesz oczekiwać, że Twoje żarówki będą Ci wystarczać do 15 lat przy normalnym użytkowaniu, czyli od sześciu do ośmiu godzin dziennie. Z czasem nie wypalają się jak halogeny lub oświetlenie żarowe, ani nie tracą jasności. Diody LED są najbardziej energooszczędnym sposobem oświetlenia, aż 80–90% ich energii zamieniane jest w światło, a nie w ciepło. Zwyczajne żarówki tracą 80% energii w postaci ciepła, a więc są wydajne tylko w 20%. Możesz wyposażyć cały dom w lampy LED, a po zaledwie roku okaże się to opłacalną inwestycją. Diody LED nie zawierają żadnych toksycznych związków ani pierwiastków, takich jak rtęć. Nadają się również do recyklingu.

Fakt, że wytrzymują tak długo, średnio 35 razy dłużej niż halogen, oznacza, że oszczędzają również na materiałach i kosztach produkcji. Diody LED wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów i komponentów, które mogą wytrzymać trudną pogodę, wstrząsy, wibracje i ścieranie. Właśnie dlatego są coraz częściej stosowane w lampach drogowych i inżynierii lądowej. To i fakt, że wytwarzają bardzo mało światła podczerwonego, sprawia, że diody LED są idealne do stosowania w magazynach i szafach, ponieważ nie degradują przechowywanych materiałów ani pod wpływem promieniowania UV, ani ciepła. Muzea coraz częściej używają ich do oświetlania wnętrz bez niszczenia artefaktów. Obecnie coraz większą popularność zdobywa taśma led. Taśmy świetlne LED można łączyć na nieskończoną liczbę sposobów, aby uzyskać wydajne, ale także kontrolowane oświetlenie. Kolor, cień, jasność i rozkład światła można kontrolować do perfekcji, co zapewnia nie tylko użyteczne technicznie oświetlenie, ale także kojące, nastrojowe oświetlenie w domach.

Back To Top