Blog

Najczęściej podrabiana żywność – na co uważać?

Z problemem podrobionej żywności zmaga się wiele firm, w tym głównie dystrybutorzy i sprzedawcy. Jak się przed tym bronić? Jakie towary najczęściej podrabiają nieuczciwi producenci?

Ocet balsamiczny 

Ten produkt jest bardzo popularny we Włoszech i z uwagi na chronione receptury, oryginalne artykuły tego typu tworzone są tylko w określonych regionach we Włoszech. W sklepach pojawiają się różne produkty nawiązujące do octu balsamicznego, lecz w praktyce są to zwykle artykuły spożywcze przygotowane z odpadów z produkcji wina, tworzone sztucznie i w pośpiechu, po czym zabarwione z wykorzystaniem karmelu. Nie mają one zatem wiele wspólnego z oryginalnym octem balsamicznym.  

Kawa oraz napoje alkoholowe 

Na rynku dostępnych jest wiele gatunków i rodzajów kawy, lecz jest to również produkt często padający praktykom fałszerstwa. Wynika to w dużej mierze z faktu, że kawa sprzedawana jest z reguły w formie zmielonych ziaren, co sprawia, iż łatwo można dodać do takiego produktu innych składników, a jest to bardzo trudne do wykrycia. Do kawy często dodawane są niegroźne wypełniacze (pochodzenia roślinnego lub po prostu cukier), które obniżają jednak jakość napoju i wpływają negatywnie na jego aromat.  

Do manipulacji dochodzi również w kontekście napojów alkoholowych. Do najczęściej spotykanych praktyk zalicza się wprowadzanie w błąd względem pochodzenia geograficznego oraz stosowanie dodatków, które dosładzają alkohol (zwłaszcza wino). W przypadku mocniejszych trunków dochodzi także do mieszania różnych gatunków danego alkoholu.  

Przyprawy 

Wszelkie przyprawy przygotowywane są zwykle w formie gotowych mieszanek i właśnie na etapie ich przygotowywania dochodzi do manipulacji. Istotny jest sam rodzaj surowca, a także proporcje między poszczególnymi składnikami, które zostają zaburzone, co wpływa nie tylko na aromat, ale też właściwości (w tym zdrowotne) przypraw i ziół. Zwykle wykorzystuje się po prostu gorszy jakościowo surowiec. Częstą praktyką względem zaburzania smaku mieszanek przyprawowych jest również dodawanie do nich nadmiernej ilości soli.  

Jeśli chcesz ochronić siebie i swoją firmę przed podrobionymi produktami, zainwestuj w audyt! Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://www.bureauveritas.pl/nasze-uslugi/inspekcje-i-uslugi-rzadowe.  

Back To Top