Uroda

Masło shea – sekret afrykańskiego piękna

Masło shea, znane również pod nazwą “masło karité”, to olej wydobywany z nasion afrykańskiego drzewa masłowego – masłosza Parka. Drzewo rośnie dokładnie we wschodniej Afryce i północnej Ugandzie. Uważane jest za świętą roślinę, którą tamtejsza ludność obdarza kultem od tysięcy lat. Masłosze owocują raz w roku i mogą przetrwać w niesprzyjających warunkach sawanny nawet 300 lat.

Masło shea ma formę twardego masła o barwie beżowo-białęj, jednak pod wpływem ciepła zmienia się płynny olej. W Afryce cieszy się wielką popularnością w kuchni. Wykorzystuje się je do smażenia różnych potraw oraz w formie dodatku do dań. Ze względu na to, że masło shea to także silnie nawilżający i zmiękczający skórę składnik, szybko znalazł on zastosowanie w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Jakie są jego podstawowe zalety?

Masło shea doskonale odżywia skórę i chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz silnym wiatrem i mrozem. Dzięki temu, że intensywnie nawilża skórę, opóźnia proces jej obumierania i złuszczania się – dzięki temu skóra wygląda promiennie i młodo. Co więcej, o wiele dłużej utrzymuje się na niej opalenizna. Oprócz tego masło shea doskonale regeneruje i odżywia skórę oraz przyspiesza gojenie się ran. Chroni ją także przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo jest bogate w witaminę A i E – to dzięki temu posiada odmładzające właściwości

Masło shea przede wszystkim jest składnikiem silnie nawilżających kremów i balsamów do ciała. Może być też stosowane jako krem pod oczy, gdyż redukuje cienie i obrzęki. Sprawdzi się też świetnie w roli balsamu na spierzchnięte usta lub jako balsam łagodzący po opalaniu. Masło shea stosowane na włosy może posłużyć też jako skuteczna odżywcza maseczka czy serum na suche końcówki. Warto je też stosować jako ochronę przed skutkami farbowania lub prostowania włosów.

Masło shea pojawiło się wśród składników wykorzystywanych w produktach renomowanej włoskiej marki Felce Azzurra. Stało się m.in. dodatkiem do żelu pod prysznic o silnych właściwościach nawilżających – https://food-trade.pl/produkty/zel-pod-prysznic-benessere-karite-oil/. Produkt ten dostępny jest także w polskich sklepach sieci Carrefour, Piotr i Paweł, Merco i Makro – wszystko dzięki polskiemu dystrybutorowi – firmie Foodtrade Sp. z o.o.

Back To Top