Blog Motoryzacja

Jak działa klucz dynamometryczny?

Istnieją różne rodzaje kluczy dynamometrycznych, od najprostszych do najbardziej wyrafinowanych, z których wszystkie są przeznaczone do pomiaru wielkości siły przyłożonej podczas dokręcania nakrętki lub śruby.

Wszystkie są narzędziami zaprojektowanymi zarówno do prawidłowego mocowania, jak i do zapobiegania nadmiernemu lub niedokręceniu śruby. Zbyt mocne dokręcenie może spowodować nieprawidłowe działanie. Dlatego rodzaju rozwiązanie jest ważne w przypadku niektórych podzespołów w samochodzie, ale także w różnych innych maszynach i urządzeniach. Niektóre klucze dynamometryczne wymagają ciągłego odczytu wskaźnika momentu obrotowego. Inne posiadają regulację do ustawiania wymaganego momentu obrotowego, mogą posiadać także odczyt cyfrowy lub słyszalny sygnał dźwiękowy lub kliknięcie. Niektóre klucze dynamometryczne są trudne w użyciu w ciasnych miejscach, gdzie odczyt miernika lub wskaźnika może być niemożliwy, jak w zastosowaniach motoryzacyjnych. Dlatego też dostępne są klucze o różnej długości rączki/ Klucz dynamometryczny można ustawić wstępnie na określony poziom momentu obrotowego.

Klucz ma mechanizm sprzęgła, który wydaje dźwięk kliknięcia i ślizga się po osiągnięciu maksymalnego poziomu, aby zapobiec przekroczeniu ustawionego poziomu momentu obrotowego.

Klucze dynamometryczne są przeznaczone do dokładnego pomiaru i przykładania momentu obrotowego, jednak muszą zostać skalibrowane, aby zachować precyzję. Po dokręceniu śruby klucz należy ustawić z powrotem na zero, w przeciwnym razie kalibracja może zostać odrzucona następnym razem. Ważne jest, aby wcześniej sprawdzić określony poziom momentu obrotowego zgodnie ze specyfikacjami producenta. Klucz dynamometryczny możne przydać się w domowym warsztacie do różnyc hzastosowań związanych z naprawą rowerów czy też samochodów. Są to najczęściej klucze uniwersalne, z wymiennymi nasadkami, dzięki czemu będą pasowały do różnego rodzaju śrub. Jeżeli chcemy zakupić tego rodzaju klucz warto zapoznać się z ofertą na stronie: https://narzedzia-merkury.pl/category/klucze-dynamometryczne

Back To Top