Dom

Jak łatwo zmienić wygląd domu?

Sztukateria może dodać uroku, można oczywiście zastosować ja na zewnątrz jak również wewnątrz budynku.

Najczęściej wykonuje się ją z lekkich materiałów, lekka sztukateria wykonana zazwyczaj ze styropianu to między innymi gzymsy oraz podokienniki, jak również profile do okien i drzwi czy bonie oraz belki sufitowe. W zależności od upodobań klienci mogą wybrać odpowiedni styl architektoniczny, bądź wymyślić własne kształty ornamentów. Oprócz styropiany stosuje się także gips, najczęściej odlewa się gotowe formy, a następnie są one docinane odpowiednio do oczekiwanych wymiarów. Tradycyjne ornamenty mają już swoje formy, w których odlewa się produkty z gipsu bądź wycina ze styropianu. Można zastosować także lekkie wyroby styropianowe pokrywane masami gipsowymi, dzięki temu są elastyczne i łatwo przyklejają się do ścian oraz sufitu, jak również idealnie nadają się na zewnętrzne elewacje domu. Mogą być to to tradycyjne gzymsy, bonie, listwy podparapetowe oraz belki sufitowe, a ich pokrycie gipsowe sprawia iż są trwałe i wytrzymałe również na warunki atmosferyczne.

Gotowe elementy sztukateryjne wytwarzane są także z poliuretanu, są one coraz popularniejsze ze względu na dużą odporność, ich zaletą jest także plastyczność.

Tego rodzaju elementy można łatwo przykleić do powierzchni i pomalować. W ten sposób produkowane są różnego rodzaju listwy przypodłogowe i przysufitowe, można także wytwarzać pilastry. Na zewnątrz najczęściej stosuje się sztukaterię przy oknach i drzwiach, te niepozorne ozdoby dodają wyjątkowy wygląd naszemu budynkowi. Oczywiście sztukateria zewnętrzna może przyjmować różne kształty i style, warto dopasować wszystkie wykończenia zewnętrzne do charakteru naszego budynku i całego zamysłu architektonicznego. Dzięki temu uzyskamy ciekawą spójną formę, całego budynku. Ciekawym rozwiązaniem mogą być bonie, czyli ozdoba narożników, można także zastosować bonie listwy, które utworzą ciekawe wcięcia wzdłuż całej ściany budynku.

Back To Top