Blog Dom

Czy łóżka piętrowe są bezpieczne dla dzieci

Nie ma wątpliwości, że łóżka piętrowe są wygodnym rozwiązaniem dla rodzin z wieloma dziećmi i ograniczoną liczbą sypialni.

Oszczędzają miejsce i mogą sprawić, że mniejsza powierzchnia sypialni wydaje się znacznie bardziej przestronna. Jednak niektórzy rodzice mogą mieć obawy dotyczące bezpieczeństwa spania w takich łóżkach, jak wypadnięcie dziecka z górnej koi lub trwałość stelaży i ram. Większość obrażeń u dzieci powstaje w wyniku upadku z góry podczas snu lub zabawy oraz niewłaściwego korzystania z łóżek piętrowych. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa łóżka piętrowe nie stanowią jednak żadnego zagrożenia dla dzieci. Dzięki odrobinie wskazówek rodziców i pewnym przygotowaniom możesz zapewnić, że pokój Twojego dziecka będzie bezpieczną przystanią do spania. Poręcze pomogą zapobiec przypadkowym upadkom, które mogłyby wystąpić podczas stoczenia się z krawędzi. Na najwyższym poziomie muszą znajdować się poręcze z tylko jednym otworem do wchodzenia i wychodzenia z łóżka. Powinny one wystawać co najmniej 10 centymetrów nad górą materaca. Starsze modele łóżek piętrowych nie były produkowane zgodnie z tymi samymi specyfikacjami, co ich współczesne odpowiedniki, więc ryzyko wypadków było większe.

Podstawa konstrukcji powinna być solidna i mocna. Jeśli wywrzesz na nim presję i popchniesz, nie powinno być chwiejne, ani niestabilne.

Upewnij się również, że rozmiar materaca jest odpowiedni dla stelażu, jakie ma łóżko piętrowe. Na przykład nie próbuj zwiększać lub zmniejszać rozmiaru materaca, ponieważ może to ułatwić spadnięcie lub utknięcie dziecka przy ścianie. Jeśli masz dzieci poniżej szóstego roku życia, nie pozwalaj im spać na górze, ponieważ ryzyko spadnięcia jest większe u małych dzieci. Umieść źródło światła tuż obok drabiny, aby dziecko mogło zapalić światło bez konieczności schodzenia w całkowitą ciemność. Jeśli twoje dzieci chcą spędzać czas razem, aby czytać, pokolorować lub zdrzemnąć się, upewnij się, że trzymają się najniższego poziomu, jeśli będą blisko siebie. Zasadniczo tylko jedna osoba na raz powinna znajdować się na najwyższym piętrze. Przede wszystkim dziecko powinno mieć możliwość łatwego wstawania i wychodzenia z łóżka.

Back To Top