Blog

Rehabilitacja pacjentów po operacji stawu biodrowego

Chirurgia stawu biodrowego jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w szpitalach, ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego odbija się na wielu starszych osobach.

Kontuzje, urazy i złamania biodra, częste również u osób starszych, mogą wymagać operacji lub wymiany stawu biodrowego, która może wiązać się z tygodniami, a nawet miesiącami powrotu do zdrowia i żmudnej rehabilitacji. Możesz to opóźnić lub całkowicie temu zapobiec, korzystając z programu ćwiczeń opracowanego przez doświadczonego fizjoterapeutę. Rehabilitant zacznie od oceny twojego obecnego poziomu funkcjonowania, siły i zakresu ruchu. Przed opracowaniem programu ćwiczeń i leczenia bólu rozważy również twój styl życia, potrzeby i cele, jakie sobie stawiasz. To ostatnie jest ważne, aby umożliwić wygodne wykonywanie ruchów. Leczenie bólu może obejmować wykorzystanie ciepła do rozluźnienia mięśni i zwiększenia przepływu krwi. Ciepło może mieć postać gorących okładów, ultradźwięków lub stymulacji elektrycznej. Wiele osób cierpiących na zapalenie stawów skarży się na sztywność stawów. Rehabilitacja pacjentów po operacji stawu biodrowego

To sprawia, że chodzenie i inne codzienne czynności są bolesne i trudne do wykonywania.

Kiedy ból ogranicza ruch, staw nie jest używany i może ulec skróceniu lub atrofii po nieużywaniu. Możesz również utykać, aby skompensować rozbieżność. Twój program ćwiczeń będzie polegał na rozciąganiu w celu złagodzenia napięcia, zwiększenia zakresu ruchu, promowania elastyczności i równowagi między kończynami. Rozciągnięcia będą łagodne aż do odczuwania dyskomfortu, narastając stopniowo w miarę zmniejszania się bólu i poprawy zakresu ruchu, dlatego rehabilitacja biodra jest niezbędna dla powrotu do zdrowia. Kolejnym celem terapii rehabilitacyjnej będzie edukacja w zakresie ochrony stawów. Terapeuta przeszkoli cię do samodzielnego wykonywania ćwiczeń wzmacniających bez nadmiernego obciążania stawów. Czynności takie jak podnoszenie i zginanie mogą wymagać modyfikacji w celu ochrony i zapobiegania dalszym urazom stawów.

Back To Top