Blog

Problemy skórne a jakość życia pacjentów – dermatolog Londyn

Problemy skórne bardzo często stanowią odzwierciedlenie tego, co dzieje się w organizmie, zatem w wielu przypadkach nie są jedynie defektem estetycznym, a świadczą o występowaniu poważnego problemu zdrowotnego.

Leczenie niektórych schorzeń dermatologicznych wymaga współpracy kilku lekarzy specjalistów, bowiem leczymy nie tylko widoczne dla oka objawy, ale również stany zapalne toczące się w organizmie, regulujemy gospodarkę hormonalną czy problemy krążeniowe. Ponadto dermatolog Londyn musi zdawać sobie sprawę, że wielu pacjentów wstydzi się swojej choroby, a przez to unika kontaktów towarzyskich czy niektórych aktywności. Tym samym dochodzi do znacznego pogorszenia ich jakości życia.

Czynniki psychologiczne a choroby dermatologiczne

Jedną z najczęściej występujących chorób skórnych jest łuszczyca. Atakuje osoby w różnym wieku, niezależnie od płci, ale nie wszystkich z jednakowym natężeniem. O ile problem jest niewielki, a zmiany skórne pojawiają się na owłosionej skórze głowy czy partiach ciała zasłoniętych odzieżą, pacjenci znoszą swój stan dosyć dobrze. Niestety nie wszyscy mają tyle szczęścia.

U wielu osób łuszczyca pojawia się na łokciach, kolanach, dłoniach, w uszach i na twarzy, atakuje paznokcie i stawy. Wysiewy są trudne do opanowania, a kolejne kuracje przynoszą niewielką poprawę. Samopoczucie pacjenta systematycznie pogarsza się nie tylko z powodu tego, co widzi w lustrze, nie tylko z powodu świądu, ale również z powodu reakcji otoczenia. Pacjent, u którego choroba skórna jest mocno widoczna, niestety niejednokrotnie spotyka się z odrzuceniem. Osoby postronne nie mają wiedzy na temat przebiegu choroby, nie wiedzą, że łuszczyca nie jest zaraźliwa. Boją się kontaktu z osobą chorą, odsuwają się od niej, niektórzy patrzą z nieskrywanym obrzydzeniem. Łuszczyk unika zatem sytuacji, w których musi się rozebrać, rezygnuje z basenu, a w środku lata nosi długie spodnie i bluzki z długim rękawem, mimo że dermatolog Londyn sugeruje, że słońce może pomóc złagodzić objawy choroby.

Dermatolog Londyn – wielotorowe kuracje lecznicze

Dolegliwości związane z łuszczycą wywołują dyskomfort psychiczny, co z kolei wpływa na pogorszenie jakości życia i występowanie nieprawidłowości w życiu społecznym i emocjonalnym. Tymczasem usuwanie zmian łuszczycowych postępuje szybciej, gdy pacjent nie jest uwikłany w sytuacje stresowe i cieszy się dobrym stanem psychicznym.

Dermatolog Londyn, podejmując się leczenia pacjentów chorych na łuszczycę, ale i borykających się z innymi problemami skórnymi, powinien podejść do pacjenta holistycznie. Całościowe ujęcie zdrowia człowieka zakłada, że sfera fizyczna bezpośrednio oddziałuje na sferę psychiczną, i odwrotnie. Łuszczyca coraz częściej nie jest klasyfikowana jako choroba wyłącznie dermatologiczna, ale ogólnoustrojowa. Łuszczycę i chorego na łuszczycę należy traktować indywidualnie, informować o różnorakich możliwościach leczenia i kontrolowania procesu chorobowego. W przypadku występowania choroby o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego, dermatolog Londyn powinien podjąć leczenie ogólne, co pozwoli na zahamowanie stanu zapalnego.

Back To Top