Blog Zdrowie

Obecnie coraz łatwiej można kupić smaczne pieczywo bezglutenowe

Jeszcze kilka lat temu pieczywo bezglutenowe było produkowane tylko przez kilka piekarni i składało się głównie ze składników skrobiowych i bez błonnika.

Chleb miał opinię niesmacznego, ciężkiego i suchego. Większość bochenków nie nadawała się do spożycia zaraz po wyjęciu z opakowania i należało je opiekać. Konsumenci zwykle odkrywali ten fakt samodzielnie, po czasochłonnych i kosztownych próbach i błędach. Chociaż obecnie chleb bezglutenowy znacznie się poprawił, nadal nie zachowuje się dokładnie tak, jak chleb zawierający gluten. Zasadniczo nie używa się konserwantów, co wyjaśnia, dlaczego większość chleba bezglutenowego dostępnego w supermarketach jest mrożona lub pakowana próżniowo. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się smacznym chlebem nie zawierającym glutenu, warto skorzystać z oferty dobrych piekarni specjalizujących się w wypieku takiego chleba. Z łatwością znajdziemy je w wielu miastach na terenie całego kraju. Pieczenie chleba bezglutenowego samodzielnie w domu wiąże się z wieloma wyzwaniami. Może to być frustrujące, że jest zbyt twardy, nie rośnie lub po prostu nie smakuje zbyt dobrze. Do wypieku takiego pieczywa najlepiej jest użyć różnych rodzajów mąki, które będą dobrze ze sobą współgrać. Mąki działają na różne sposoby, niektóre są bardzo bogate w wilgoć, a inne działają jak gąbki, więc mają tendencję do wchłaniania dużej ilości płynu. Mąka kokosowa jest dobrym przykładem gąbczastej mąki. Wchłania płyn, więc efekt końcowy może być suchy, jeśli doda się jej zbyt dużo do przepisu. Jednak pieczywo bezglutenowe wymaga dobrej mąki białkowej. Białko dodaje struktury, a w chlebie bez glutenu jest to niezbędne. Niektóre dobre mąki białkowe to mąka kokosowa, mąka z komosy ryżowej, mąka z amarantusa, mąka kukurydziana i rzadziej spotykana mąka z nasion chia, która zawiera bardzo dużo białka. Aby wybrać zdrowy chleb bezglutenowy Poznań, poszukaj takich, które składają się z mąki pełnoziarnistej z ograniczoną ilością innych składników i wypełniaczy, oraz zawierają dużo białka i błonnika. Jednym z najlepszych sposobów, aby upewnić się, że wybierasz zdrowy chleb, jest jego samodzielne przygotowanie. W ten sposób możesz kontrolować używane składniki. Ponadto niektórzy ludzie mogą potrzebować zmniejszyć spożycie węglowodanów, a tym samym ograniczyć spożycie chleba, na przykład osoby z cukrzycą typu 2 lub stanem przedcukrzycowym, a także osoby na diecie niskowęglowodanowej. To powiedziawszy, chleb należy spożywać z umiarem, w ramach zbilansowanej diety obejmującej wiele innych pełnowartościowych produktów żywnościowych. Wybierając zdrowe pieczywo, szukaj pieczywa z mąki pełnoziarnistej lub na zakwasie, bez dodatku cukrów, słodzików, jajek i olejów roślinnych. Przygotowanie pysznego bezglutenowego pieczywa nie jest trudne, po prostu wymaga wiedzy i doświadczenia. W rzeczywistości pieczenie chleba bezglutenowego jest pod wieloma względami łatwiejsze i szybsze niż pieczenie tradycyjnego chleba z glutenem.

Niezależnie od tego, czy ty lub członek twojej rodziny jesteście na diecie bezglutenowej, znalezienie dobrego chleba bezglutenowego, który nie smakuje jak karton, może być wyzwaniem.

Kupiony w sklepie czy piekarni bochenek chleba bezglutenowego o dobrym smaku, konsystencji i wyglądzie, o którym nikt nie będzie wiedział, jest bezglutenowy, dodatkowo zawierający pełne ziarna, nie jest łatwym zadaniem. Chleb bezglutenowy i dla osób z cukrzycą powinien być jak najbardziej zbliżony smakiem i zapachem do standardowego pieczywa z piekarni i musi być wystarczająco miękki i sprężysty, aby można go było jeść każdego dnia. Takie pieczywo dla diabetyków nie powinno zawierać nabiału czy jaj, aby mogły go również spożywać osoby z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi czy weganie, a nie tylko osoby na diecie bezglutenowej. Ponieważ gluten pełni wiele funkcji w cieście chlebowym, takich jak wiązanie, elastyczność, struktura i zatrzymywanie wilgoci, gdy go nie ma, konieczne jest użycie alternatywnych składników, które będą naśladować te funkcje, można również używać skrobi ziemniaczanej, mąki z brązowego ryżu, z nasion lnu, czy gryki, które zastępują zwykłą mąkę pszenną czy żytnią w pieczywie.

Back To Top