Blog

Na jakie parametry monitora komputerowego warto zwrócić uwagę?

Kiedy wybieramy monitor komputerowy zastanawiamy się nad wielkością. Warto sprawdzić jaką ilością miejsca dysponujemy, jak również określić cele naszego monitora. Przykładowo graficy mogą potrzebować większych monitorów o dobrym odwzorowaniu kolorów.

Jeśli chodzi o monitory komputerowe, potrzebujesz czegoś, co wygodnie mieści się na biurku, zapewniając jednocześnie dużo miejsca na ekranie. Podczas gdy w przeszłości monitory 20-calowe były bardzo powszechne, dziś nie kupuje się monitorów poniżej 22 cali. Wiele osób wybiera monitory 24 lub 26 calowe monitory. Dla tych, którzy chcą więcej, istnieje wiele rozmiarów do wyboru. Monitory o przekątnej 27 cali są coraz bardziej popularne, a dostępnych jest wiele opcji powyżej 30 cali. Wiele zależy także od tego w jakiej odległości od monitora będziemy siedzieli. Najczęściej monitory pomiędzy 24 a 30 cali będą idealne dla większości użytkowników. Pozwalają w pełni wykorzystać nowoczesne rozdzielczości i wyrazistość kolorów, a także pasują do kilku różnych stron internetowych otwartych w tym samym czasie, bez konieczności korzystania z dwóch monitorów, co jest bardzo przydatne. Jednym z aspektów monitorów komputerowych, który należy wziąć pod uwagę, jest rozdzielczość, 1080p dziś jest standardem. Rozdzielczość 1080p jest idealna do monitorów o przekątnej od 21 do 24 cali. Monitory te oferują doskonałą jakość obrazu, a teraz, gdy konkurują z 4K, ceny są bardzo korzystne. Rozdzielczość 1440p jest nadal sugerowaną rozdzielczością dla graczy, ponieważ oferuje zauważalną poprawę grafiki w porównaniu z 1080p, ale monitory te są tańsze niż te w rozdzielczości 4k. Obecnie coraz więcej monitorów oferuje rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, a ceny znacznie spadły w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie coraz więcej filmów czy seriali możemy obejrzeć w tej rozdzielczości. Przyszłością natomiast mogą być monitory 5k i 8k. Poza rozdzielczością warto zastanowić się także nad proporcjami samego monitora, monitory ultrawide mają unikalne proporcje i rozdzielczości z szerokimi poziomami pikseli, ale mniej w wymiarze pionowym. Standardem i najlepszym wyborem jest monitor 16:9.

Działa z dużą ilością treści i doskonale nadaje się do filmów lub gier, natomiast monitory ultrawide 21:9. Tego rodzaju monitory oferują dużo miejsca na ekranie, są zatem bardzo wygodne, i mogą być alternatywą dla dwóch monitorów. Obecnie wysokiej klasy monitory mają jasność około 300 do 350 cd / m2. Dodatkowa jasność może być przydatna, jeśli pracujesz w dobrze oświetlonym pomieszczeniu lub w pobliżu dużych okien. Jednak zbyt duża jasność jest receptą na zmęczenie oczu. Optymalne ustawienia jasności wynoszą 250 cd / m2. Bardzo ważna jest także częstotliwość odświeżania mierzona w hercach (Hz) częstotliwość odświeżania monitora to częstotliwość odświeżania obrazu na ekranie. Podczas gdy większość obsługuje do 60 Hz, niektóre monitory oferują teraz znacznie wyższe częstotliwości odświeżania. Dzięki temu osiągniemy płynniejsze ruchy na pulpicie i obsługę większej liczby klatek na sekundę w grach. Obecnie gracze poszukują monitory o częstotliwości 144 Hz, można znaleźć także monitory z obsługą do 240 Hz. Przy okazji warto także sprawdzić czas reakcji, który wskazuje, jak szybko monitor pokazuje przejścia obrazu. Niski czas reakcji jest dobry dla szybkich filmów akcji, czy gier akcji. Czas reakcji jest mierzony w milisekundach, przy czym najlepsze monitory potrafią przełączać piksele w zaledwie kilku ms, ale nie wszyscy potrzebują tak szybkich reakcji. Dla naszej wygody warto także sprawdzić kąt widzenia, dzięki czemu obraz jest bardzo dobrej jakości nawet kiedy patrzymy na monitor pod dużym kontem. Należy także zwrócić uwagę w jakie porty wyposażony jest monitor. Obecnie standardem jest HDMI, jednak producenci dodają także DisplayPort. Dzięki temu można łatwej połączyć nasz monitor z kartą graficzną. Ważne będzie także ustawianie wysokości i pozycji monitora względem podstawy. Jest to dobra opcja aby można było monitor ustawić na wysokości naszych oczu. Wiele interesujących monitorów możemy znaleźć na stronie https://vobis.pl/monitor-30-cali. Znajdziemy tam szeroki wybór monitorów 30 calowych.

Back To Top