Blog

Hamulce do rolek, czyli jak się szybko zatrzymać

Hamowanie – to raczej nie jest pierwsza myśl dla kogoś, kto tylko czeka na to, żeby poczuć wiatr we włosach i wszystkie inne przyjemne doznania które wyzwala jazda na rolkach w piękny, słoneczny dzień. Ale w końcu się jednak pojawi, a wtedy trzeba szybko wpaść na pomysł, jak na przykład zatrzymać przejażdżkę, nad którą odrobinę straciło się kontrolę. Sztuka zatrzymywania się jest tak samo ważna, jak opanowanie zasad ruszania z miejsca w butach do jazdy czy też skręcania, obracania się i innych umiejętności. Na wszystko są sposoby, ale jeśli chodzi o zatrzymywanie się, warto mieć też pewnego pomocnika.

Hamulce do rolek – warto je mieć

Każdy, kto chce zostać wirtuozem w jakiejkolwiek sztuce, powinien długo ćwiczyć kolejne czynności, na których się ta sztuka opiera. W przypadku jazdy na rolkach, także gdy chodzi o zwalnianie tempa, do opanowania jest wiele sztuczek i manewrów, które pomogą zdobyć większą kontrolę nad tym, co się dzieje podczas przejażdżki. Jednak nawet ktoś, kto ma opanowane wszystkie przydatne zagrywki, może czasem potrzebować takiego wsparcia, które szybko zatrzyma go w miejscu.

Hamulce do rolek (zobacz tutaj: http://asport.pl/k/1032/hamulce-do-rolek/) to nieduże, wykonane ze sztucznego tworzywa elementy, które potrafią skutecznie przypomnieć, że siła tarcia wciąż działa – nawet gdy jazda na małych kółeczkach pozwoliła na kilka chwil o tym zapomnieć. Każdy hamulec może wyglądać nieco inaczej – zależnie od pomysłów swoich producentów. Zawsze jednak zostanie niedużym klockiem, który musi być przymocowany do spodniej części płozy, tej do której są przymocowane kółka rolek. w niektórych modelach hamulce umieszczane są w przedniej części butów, czyli przed kółkami, w niektórych umieszcza się je na zupełnie drugim końcu, za kołami. W każdym wypadku wystarczy przyzwyczaić się do myśli, że wystarczy pod odpowiednim kątem ustawić nogę, żeby szybko zadziałały prawa fizyki – bo kiedy hamulec zetknie się z podłożem, kółka rolek się zatrzymają, a wraz z nimi i cały rolkarz.

Jak się nietrudno domyślić, taki hamulec może się dość szybko zużywać. Nawet, jeśli jest wykonany z odpornego na ścieranie tworzywa, częste bliskie spotkania z asfaltem czy płytą chodnikową w końcu sprawią, że hamulec się zetrze. Właśnie dlatego te części składowe rolek także są wymienne – żeby móc w odpowiedniej chwili wymienić zużytą część na zupełnie nową. To kwestia bezpieczeństwa skatera, bo jak wspomniano, obecność dobrego hamulca może często uchronić przed bolesną kolizją albo innymi kłopotami. Wielu rolkarzy czuje się po prostu pewniej, że mają pod stopami nie tylko dwa rządki szybkich kółek, ale też pewnego rodzaju zabezpieczenie.

Back To Top