Blog

Zapalenie rogówki i jej leczenie

Bez wątpienia każdy, kto posiada pupila, wie o tym, że należy dbać o niego jak o siebie samego. Dlaczego? Zwierzęta chorują niestety równie często i mocno jak my, ludzie. Choroba futrzanego domownika to nie tylko wielka przykrość, ale i wydatek. Obserwując uważnie zachowania swojego psiego lub kociego przyjaciela, możemy uniknąć dopuszczenia do zaawansowanej choroby.

Jeśli chodzi o psy, dość często pojawiającymi schorzeniami są te dotyczące oczu. Zapalenie rogówki lub jej owrzodzenie to niestety dość częsta dolegliwość. Po czym można poznać, że u Twojego pupila rozwija się zapalenie rogówki i jak należy ją leczyć? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, które pomogą Ci w zorientowaniu się i dalszym postępowaniu.

Zapalenie rogówki u pupila – jak rozpoznać?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że oczy u psa to bardzo delikatny narząd. Kiedy więc zobaczymy jakiekolwiek objawy wskazujące na ich chorobę, należy bezzwłocznie wybrać się do okulisty psów Toruń. To weterynarz powinien przeprowadzić profesjonalną diagnostykę naszego pupila. Niestety zbagatelizowanie choroby może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Zbagatelizowane choroby oczu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet życia psa. Najważniejsze jest skierowanie się do odpowiedniego profesjonalisty, który w trafny sposób zdiagnozuje zapalenie rogówki i poprowadzi skuteczne leczenie. W innym wypadku możemy skazać siebie na niepotrzebnie poniesione koszty, nie wspominając o nerwach, a naszego pupila na cierpienie.

Przyczyny i leczenie zapalenia rogówki

Zapalenie rogówki i jej leczenie – co warto, wiedzieć na ten temat? Przede wszystkim przyczyn tej dolegliwości jest wiele — może to być nieodpowiednia pielęgnacja, a także drobne otarcia lub urazy oczu. Może to być również spowodowane dostaniem się ciała obcego do spojówki, nieodpowiednim wzrostem rzęs lub ich nieprawidłową budową. Powodem mogą być również choroby dziedziczne oczu takie jak entropium lub ektropium, które są szczególnie częste wśród pewnych ras.

Jak możemy zorientować się, że u naszego pupila pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości? Zazwyczaj możemy zauważyć zaczerwienienie, a także silne jego mrużenie. Nasz pupil może próbować sobie radzić z tymi dolegliwościami, pocierając oczy łapką lub ocierając się o inne przedmioty. Jeśli chodzi o sposoby leczenia zapalenia rogówki, to wszystko zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania jest choroba, a także jakie są jej przyczyny i jak długo już trwa. Całe szczęście w większości przypadków, wystarczające okazuje się leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu żelu lub kropli do oczu. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne. Pamiętajmy dlatego, aby obserwować naszych pupili i gdy widzimy coś niepokojącego, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza. Okulistyka psów Toruń to rozwinięta dziedzina, więc specjaliści będą w stanie pomóc Waszym czworonożnym przyjaciołom.

Back To Top