Biznes

Sprawy rozwodowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Sprawy rozwodowe są procesami, które odbywają się w sądach cywilnych.

Ogólnie można stwierdzić, że rozwód jest kompleksowym procesem obejmującym wiele różnych etapów. Pierwszy z nich to konsultacja prawna i uzyskiwanie porad adwokackich. Następnie z pomocą specjalisty z branży prawa przygotowywany jest pozew. Etap ten obejmuje ustalanie wszystkich kluczowych szczegółów prowadzonej sprawy. Już od tego momentu istotne jest wsparcie adwokatów, którzy udzielają istotnych informacji, tworzą różne dokumenty oraz udzielają istotnych porad i reprezentują swojego klienta w czasie rozpraw rozwodowych.

Sprawy rozwodowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Pozostałe istotne informacje związane z rozwodami

Jeśli chodzi o sprawę sądową o rozwód to jej początkiem jest złożenie odpowiednio przygotowanego pozwu. Dokument ten trafia do sądu, gdy któraś ze stron podejmie ostateczną decyzję o zakończeniu małżeństwa. Aby potwierdzić prawdziwość pozwu należy wykazać ustanie więzi pomiędzy małżonkami. Pozew jest zasadny, gdy tej więzi już nie ma oraz gdy nie ma szans na jej przywrócenie. Warto dodać, że w pozwie można wnioskować o rozwód z orzekaniem o winie lub bez takiego orzekania.

Jeśli mamy do czynienia z rozwodem bez orzekania o winie to oboje małżonków musi potwierdzić, że nie chcą ustalania osoby winnej rozpadu małżeństwa (tak zwany rozwód za porozumieniem stron). Trzeba jednak zaznaczyć, że każda strona ma prawo do wprowadzenia zmian we wniosku, więc taki pozew jest odwracalny i można zażądać określenia winy drugiej strony. Zwykle rozwody takie wiążą się z późniejszymi sprawami związanymi z alimentami. Rozwody z orzeczeniem o winie obejmują ustalenie małżonka winnego rozpadowi związku. Zwykle sprawy te są dłuższe i bardziej skomplikowane ze względu na nieprzyznawanie się do winy albo mozolne gromadzenie dowodów, itp.

W związku ze sporą złożonością spraw rozwodowych, podejmując decyzję tego typu, dobrze jest sięgnąć po usługi adwokatów, takich jak między innymi https://adwokatbialystok.pl/rozwod-w-bialymstoku/. Taki fachowiec będzie udzielał porad, sporządzał dokumenty oraz reprezentował klienta przed sądem zapewniając kompleksową obsługę prawną w zakresie rozwodu.

Back To Top