Biznes Blog Dom

Otwórz własną elektrownię solarną i płać niskie rachunki za prąd

Otrzymałeś niedawno podwyżkę prądu? Niekiedy to naprawdę spora suma. Stale rosnące ceny prądu motywują obecnie wiele osób do wykonania instalacji fotowoltaicznej. Co warto o niej wiedzieć? Jak ją założyć? Zapraszamy do sprawdzenia!

Produkcja prądu we własnym zakresie jest możliwa. Co więcej, można robić to tak, by chronić środowisko naturalne. Na tym polega fotowoltaika, czyli produkcja prądu u użyciem energii promieniowania słonecznego docierającej do ziemi.

Jak działa fotowoltaika?

Z promieniowania słonecznego można produkować energię na różne potrzeby. Teraz jest to możliwe również w gospodarstwie domowym na bazie tak zwanych mikro instalacji fotowoltaicznych.

Takie instalacje składają się ze specjalnych paneli fotowoltaicznych. Umieszczane są one najczęściej na dachach budynków – z dachem płaskim albo skośnym. Gdy promieniowanie słoneczne pada na panele, wówczas pozyskaną energię cieplną potrafią one przekształcić na energię elektryczną.

Oczywiście, w tym przypadku same panele to jeszcze nie wszystko, ponieważ w skład całej instalacji wchodzi także szereg innych elementów, między innymi inwerter, czyli falownik, przewody, licznik. Dodatkowo można zastosować magazyn energii, czyli inaczej akumulator, który pozwala na zachowanie niewykorzystanego prądu w ogniwach.

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę?

Montaż instalacji fotowoltaicznej związany jest z wieloma zaletami, dlatego też obecnie na takie właśnie inwestycje decyduje się coraz więcej osób. Dodatkowym atutem są malejące koszty wykonania instalacji fotowoltaicznej.

Zalety zamontowania fotowoltaiki:
oszczędność na rachunkach za prąd – można wtedy zmniejszyć swoje obciążenie nawet o ponad połowę, dlatego też jest to bardzo dobry wybór dla każdego, kto chciałby zapłacić za prąd jeszcze mniej
większa niezależność energetyczna – można produkować prąd na potrzeby własne i nie jest się wtedy uzależnionym wyłącznie od dostaw z zakładu energetycznego
ekologia – dodatkowo fotowoltaika wspomaga środowisko naturalne, jest zaliczana do odnawialnych, niekonwencjonalnych źródeł energii

Zatem fotowoltaika to inwestycja warta uwagi!

Back To Top