Zdrowie

Jakie zastosowanie w dietetyce ma moringa?

Moringa to roślina pochodząca z obszarów Indii, Pakistanu, Bangladeszu i Afganistanu. Jest również uprawiany w tropikach. Liście, kora, kwiaty, owoce, nasiona i korzeń są wykorzystywane do wytwarzania leków.

Moringa jest stosowana w leczeniu astmy, cukrzycy, otyłości, objawów menopauzy i wielu innych dolegliwości. Olej z nasion moringi jest stosowany w żywności, perfumach i produktach do pielęgnacji włosów oraz jako smar maszynowy. Moringa jest ważnym źródłem żywności w niektórych częściach świata. Ponieważ można go tanio i łatwo uprawiać, a liście po suszeniu zachowują wiele witamin i minerałów, moringa jest stosowana w Indiach i Afryce w programach żywieniowych do walki z niedożywieniem. Niedojrzałe zielone strąki są przygotowywane podobnie do zielonej fasoli, podczas gdy nasiona są usuwane z bardziej dojrzałych strąków i gotowane jak groszek lub prażone jak orzechy. Liście są gotowane i używane jak szpinak, a także są suszone i sproszkowane do stosowania jako przyprawa. Moringa zawiera białka, witaminy i minerały. Wydaje się, że jako przeciwutleniacz pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem.

Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie 3 gramów moringi dwa razy dziennie przez 3 tygodnie zmniejsza nasilenie objawów astmy i poprawia czynność płuc u dorosłych z astmą łagodną do umiarkowanej. Ponadto liście moringa są również stosowane do leczenia zaparć i biegunek, bólów głowy, infekcji, wysokiego poziomu cukru we krwi, wysokiego ciśnienia krwi anemii oraz otyłości. Wykazano, że właściwości przeciwzapalne moringi pomagają w zaburzeniach trawiennych, takich jak zapalenie jelita grubego, a niedawne badania wykazały, że może poprawić bakterie jelitowe. Moringa jest bogatym źródłem żelaza i wapnia, które wspierają metabolizm energetyczny. Zielony koktajl rano z moringą sprawi, że będziesz czuć się dobrze i energicznie przez cały dzień. W sprzedaży znajdziemy moringę w postaci proszku, oleju i kapsułek do stosowania jako suplement diety czy kosmetyk do skóry i włosów.

Back To Top