Blog

Jak skutecznie zapobiegać chrapaniu?

Wiele osób chrapie, lub wydaje różne dźwięki podczas snu. Odpowiadają za to rozluźnione mięśnie gardła które częściowo blokują drogi oddechowe i stają się przeszkodą w przepływie powietrza.

Typowy dźwięk chrapania pojawia się, gdy ludzie próbują oddychać przez zwężone drogi oddechowe. Około 10 do 30 procent wszystkich osób dorosłych chrapie. Z powodu częstych reakcji na przebudzenie, rytm snu u obu partnerów jest znacznie zaburzony. Osoby często czują się senni następnego dnia rano, osoby które zaczynają dzień zmęczeni będą przez cały dzień mieli problemy z koncentracją. Jedna z przyczyn chrapania może być spanie na plecach, w tym przypadku warto spać na boku, lub też na boku. Aby utrzymać pozycję boczną w czasie snu należy dobrać odpowiednia poduszkę, i materac odpowiedniej twardości. Może okazać się że po wymianie materaca chrapanie będzie mniej uciążliwe także podczas snu na wznak. Inna twardość zmniejszyć może nacisk na drogi oddechowe, dzięki temu odgłosy chrapania będą cichsze. Na temat chrapania, oraz środków zapobiegawczych można przeczytać na stronie https://urodaizdrowie.pl/leki-na-chrapanie-bez-recepty. Jednym z powodów chrapania mogą być krzywe przegrody nosowe, wówczas wdychane powietrze nie wpływa równomiernie do dróg oddechowych, zwężenie jednej z przegród może być bezpośrednią przyczyną chrapania. Można wówczas stosować pewnego rodzaju klipsy zakładane na nos, które w pewnym stopniu korygują tego rodzaju problemy. Oczywiście w niektórych przypadkach konieczny może być zabieg nosa.

Innym problem może być zgryz, wówczas można stosować wkładki doustne, posiadające otwór, przez który można swobodnie wciągać powietrze.

Z pewnością osoby mające problemy z chrapaniem powinny także wietrzyć pomieszczenia w których śpią, także zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może negatywnie wpływać na chrapanie. Oczywiście chrapać mogą także alergicy, dlatego też powinniśmy zamykać okno w czasie pylenia roślin na które jesteśmy uczuleni. Z pewnością także dobre odkurzenie sypialni może pomóc, o wiele innych ciekawych sposobach na chrapanie można przeczytać na stronie https://slowoseniora.pl/dbanie-o-dobra-jakosc-snu/

Back To Top