Jeśli mimo odchudzania Twoi pacjenci/klienci nie widzą efektów diety i aktywności fizycznej, sprawdź skład ich ciała. Może się bowiem okazać, że zwykła waga pokazuje błędne informacje. Sama ilość kilogramów to zbyt mało, aby ocenić, co zmienia się w ludzkim organizmie. Potrzebny jest analizator składu ciała – profesjonalne urządzenie do pomiarów ilości wody, masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej.
Analizator składu ciała – co to za urządzenie?
Analizator składu ciała to urządzenie zupełnie inne niż zwykła waga. Dzięki niemu wykonasz pomiar zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, określisz zawartość minerałów kostnych, dowiesz się, ile wody jest w organizmie Twojego pacjenta/klienta.
Profesjonalnych analizatorów składu ciała używa się w gabinetach lekarskich, gabinetach dietetyków czy centrach fitness.
Urządzenia dokonują dokładnych pomiarów, wskazując parametry, które są istotne. Dzięki nim dowiesz się nie tylko, jakie jest BMI Twoich pacjentów/klientów, ale także BMR, PBF, FFM, ICW oraz ECW. Nowoczesne analizatory można podłączyć do komputera i drukarki. Wynik badania automatycznie zostanie zapisany w specjalnym oprogramowaniu, a także wydrukowaną wersję arkusza wyników otrzymasz bezpośrednio do ręki.
Jak działa analizator składu ciała BIA?
Analizatory składu ciała BIA wykorzystują bioimpedancję elektryczną. Dzięki nim można przeprowadzić dokładną analizę składu ciała z wykorzystaniem prądu o niewielkim natężeniu (przeważnie 0,8-1 mA). W tkankach Twoich pacjentów/klientów znajduje się określona ilość wody, dlatego w różny sposób przewodzą one prąd. W czasie pomiaru dłonie i stopy dotykają umieszczonych na uchwytach i podstawie elektrod. Urządzenie wysyła impulsy, jednocześnie badając opór tkanek organizmu na prąd.
Jeśli w narządach Twoich pacjentów/klientów znajduje się więcej wody, impulsy przechodzą przez nie szybciej i łatwiej niż przez te, które mają mniej płynów.
Jakich informacji dostarcza analizator składu ciała?
Już wiesz, że analizator składu ciała wskaże Ci, ile wody jest w organizmie Twojego pacjenta/klienta, jaki jest stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej. To jednak bardzo ogólne informacje. Urządzenie dokładnie powie Ci:
- jaki procent w organizmie Twojego pacjenta/klienta stanowi tkanka tłuszczowa- PBF, który jest lepszym wskaźnikiem ryzyka otyłości niż BMI
- VFA, czyli obszar trzewnej tkanki tłuszczowej – tej najbardziej niebezpiecznej dla zdrowia pacjenta,
- jaki jest wskaźnik Talia- Biodra (WHR), który wykorzystywany jest do wyznaczania otyłości brzusznej (silnie powiązanej z trzewną tkanką tłuszczową)
- jaka jest zawartość tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała w każdym z pięciu segmentów ciała (w prawej i lewej kończynie górnej i dolnej oraz tułowiu)
- jaka jest całkowita zawartość wody w organizmie Twojego pacjenta/klienta, a w wyższych modelach analizatora określenie wody wewnątrz- i zewnątrzkomórkowej (ICW i ECW)
- jaka jest zawartość substancji mineralnych (zbyt niska jej wartość może wskazywać początki osteoporozy), jaka jest zawartość białka – głównego materiału budulcowego wszystkich komórek ciała, zwłaszcza mięśniowych. Zbyt niska zawartość białka w organizmie może powodować osłabienie czy niedożywienie u pacjentów.
- jaka jest jego Podstawowa Przemiana Materii (wspomniany wskaźnik BMR),
- jaki jest rzeczywisty przyrost masy mięśniowej, dzięki monitorowaniu parametru SMM (masy mięśni szkieletowych)
Kiedy warto skorzystać z analizatora składu ciała?
Analiza składu ciała da Ci jasny obraz organizmu Twojego pacjenta/klienta. Na podstawie danych, których dostarczy urządzenie, łatwiej będzie dobrać dla niego indywidualny plan treningowy i ustalić odpowiednią dietę.
Wiedz, że nie zawsze wyższa masa ciała oznacza, że aktywność fizyczna czy zmiana żywienia nie przynoszą efektów. Być może organizm Twojego pacjenta/klienta przebudowuje się – tkanka mięśniowa wzrasta, a zmniejsza się tkanka tłuszczowa, więc na początku na wadze zobaczy on tylko wzrost kilogramów.
Z analizatora składu ciała powinny skorzystać osoby, które się odchudzają. Monitorując wyniki, możesz lepiej zarządzać ich treningami i dietą.
Profesjonalną analizę powinni przeprowadzać sportowcy, którzy chcą zobaczyć rezultaty intensywnych ćwiczeń, czy odpowiednio przygotować się do sezonu sportowego. Jednak nie tylko stosunek mięśni do tkanki tłuszczowej ma tu znaczenie. Warto badać także zawartość substancji mineralnych, która zmienia się pod wpływem regularnych sportów i ćwiczeń siłowych.
Daj do zrozumienia swojemu pacjentowi/klientowi, aby nie wpadał w panikę, kiedy jego masa ciała ani drgnie, mimo wysiłku fizycznego i dobrze skomponowanej diety. Jeśli skorzysta z analizatora składu ciała, może się okazać, że problemem jest na przykład nadmiar wody. Badanie pozwala także uchwycić zmiany zachodzące w ludzkim organizmie – ukrytą otyłość, sarkopenię, czy obrzęki.