Wirtualne biura zyskują coraz większą popularność. Z takich usług chętnie korzystają freelancerzy, architekci, graficy, dziennikarze, czy specjaliści od marketingu. Jest to wygodna forma zyskania prestiżowego adresu dla siedziby swojej firmy. Jak dokładnie wyglądają usługi oferowane przez wirtualne biura, na czym polegają i przed wszystkim, czy to w ogóle jest opłacalne?
Wirtualne biuro – na czym to polega?
Wirtualne biura kierują swoją ofertę do przedsiębiorców, którzy nie potrzebują wynajmowania większych pomieszczeń do prowadzenia swojej działalności lub zwyczajnie ich na to nie stać. Niestety, aby otworzyć firmę należy podać adres jej siedziby, a nie zawsze może to być miejsce naszego zamieszkania, choćby dlatego, że w przypadku, kiedy wynajmujesz lokal, musisz uzyskać zgodę właściciela, by móc podać adres jako siedzibę firmy. Jeżeli mieszkanie należy do ciebie, powinieneś zgłosić fakt to Urzędu miasta, ponieważ część lokalu, w którym prowadzona jest działalność podlega wyższemu opodatkowaniu. Właśnie dlatego skorzystanie z wirtualnego adresu wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem.
Co oferuje wirtualne biuro?
Oprócz prestiżowego adresu w dobrej lokalizacji wirtualne biuro zadba również o naszą korespondencję. Wszystkie pisma urzędowe i nie tylko trafią na adres biura, skąd w dowolnej chwili będziemy mogli je odebrać. Pracownicy biura są zobowiązani poinformować nas o przychodzącej poczcie. Niektóre firmy w razie potrzeby oferują również opcję skanowania dokumentów jeżeli zaistnieje taka potrzeba. To jednak nie wszystkie korzyści, które płyną z nawiązania współpracy z wirtualnym biurem. Niektóre z nich oferują również możliwość zdjęcia z przedsiębiorcy kontaktu z klientem, zajmując się obsługą skrzynki elektronicznej, czy telefonu. Pracownicy mogą zająć się także prowadzeniem księgowości, stworzeniem strony internetowej oraz skanowaniem dokumentów.
Dużym plusem jest również możliwość wynajęcia sali konferencyjnej lub innego pomieszczenia na przykład w celu odbycia spotkania z klientem. Jest to duże udogodnienie, wszak rozmowa biznesowa w domowym zaciszu, nawet najbardziej wysprzątanym nie sprawia profesjonalnego wrażenia. Z kolei umawianie się w kawiarniach lub restauracjach, może sprawić, że potencjalny klient pomyśli, że nie poświęcamy mu odpowiednio dużo uwagi.
Wirtualne biura oferują również możliwość wynajęcia biurka lub sali. Dlatego jeżeli trudno jest ci się skupić pracując w domu, dzięki dodatkowej opłacie możesz prowadzić działalność z biura. Może to pozwolić na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych.
Wybieraj ostrożnie!
Jak widać korzystanie z usług wirtualnego biura niesie ze sobą wiele korzyści. należy jednak pamiętać o tym, by wybierać z głową. Najlepiej decydować się na oferty firm z wieloletnim doświadczeniem, ponieważ młode biura wirtualne często szybko ogłaszają upadłość, a przedsiębiorca zostaje na lodzie. Wiążą się z tym dodatkowe, całkiem spore koszty związane z ponowną rejestracją w urzędach, czy KRS.
Warto również zwrócić uwagę na pracowników biura. Pamiętajmy o tym, że powierzamy im swoją korespondencję, a na odpowiedź na pisma urzędowe często mamy zaledwie kilka dni. Jeżeli nie zostaniemy odpowiednio wcześnie poinformowani, mogą pojawić się problemy.