Blog Dom

Kocioł na pellet – następca pieca węglowego!

Kotły automatyczne na pellet to świetna alternatywa dla węglowych pieców zasypowych. Kotły pelletowe są niemal bezobsługowe, bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Dlaczego warto wymienić stary piec węglowy na kocioł pelletowy?

Kotły pelletowe i ich szeroki wybór na rynku dobitnie pokazują jak w ostatnich latach zmienił się w naszym kraju rynek kotłów na paliwa stałe. Tradycyjne, nieekologiczne kotły zasypowe przechodzą do historii a w ich miejsce pojawiają się kotły na biomasę, czyli odnawialne źródło energii.

Co to jest pellet?

Biomasa to ulegające biodegradacji produkty będące odpadami i pozostałością m.in. z produkcji rolnej, leśnej czy innych powiązanych gałęzi przemysłu. Pellet powstaje z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin i produktów ubocznych rolnictwa. Otrzymujemy go nie z całych drzew, ale odpadów powstających np. podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Powstaje w wyniku sprasowania trocin lub wiórów drzewnych pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze.

Jest paliwem wygodnym i łatwym w użyciu. w przeciwieństwie do węgla, ma formę niebrudzącego granulatu. Wybierając kocioł na pellet możemy więc liczyć na czystość naszej kotłowni i łatwość obsługi.

Kotły zasilane pelletem nie emitują tylu niepożądanych związków do atmosfery co węgiel, a powstały z paliwa popiół może być wykorzystany jako nawóz ogrodniczy. Pellet jest też wydajny. Ma stosunkowo wysoką wartość energetyczną – dochodzącą nawet do 19 MJ/kg.

Dobre kotły na pellet. Co powinny mieć?

Wybór kotła pelletowego nie powinien być przypadkowy. Z uwagi na popularność tego typu urządzeń można natknąć się na kotły od niedoświadczonych producentów, z krótkim okresem gwarancji itp.

Kotły znanych, sprawdzonych marek są nie tylko niezawodne, ale mają także szereg udogodnień niezwykle istotnych z punktu widzenia użytkownika. Planujesz zakup kotła na pellet? Wejdź na stronę defro.pl/kotły-pellet i dowiedz się więcej!

Kotły takie posiadają wysoką sprawność sięgającą nawet 94 procent. Sprawność przekłada się, jak można się domyślać, na koszty ogrzewania. Wysokiej jakości kotły mają też najwyższe klasy energetyczne, a szeroki wybór sprawia, że można dobrać urządzenie o mocy już od 10 kW, a więc idealne dla budynków o powierzchni od 90 do 110 m2.

Rozbudowane sterowanie sprawia, że do kotła można podłączyć pompy, zawory mieszające, a wbudowany moduł internetowy pozwala na zdalny monitoring pracy kotła.

Palnik z dwiema ceramicznymi grzałkami sprawia, że urządzenie samoczynnie uruchamia się i wygasza. Funkcja automatycznego czyszczenia wymiennika, palnika i odpopielania to zaś realna oszczędność naszego czasu! Jak widać, piec węglowy nie może równać się z piecem na pellet. Kto raz pozna jego zalety, nie zechce wrócić do angażującej obsługi tradycyjnego pieca węglowego!

Back To Top