Różnego rodzaju baterie i akumulatory zasilają wiele różnych urządzeń. Dobrym przykładem są nasze smartfony, które czerpią energię z baterii. W tym przypadku są to baterie które po rozładowaniu można ponownie naładować.
Posiadają one jednak ograniczony cykl ładowań, nowoczesne baterie mogą być ładowane kilka tysięcy razy, dzięki czemu telefon ma żywotność wielu lat. W wielu modelach telefonów baterie można wymieniać. Jednak istnieją także baterie, które po rozładowaniu nie będą nadawały się do ponownego ładowania. Akumulator może wytwarzać tyle energii elektrycznej, ile jego składniki chemiczne mogą magazynować energi. W akumulatorach energia chemiczna przetwarzana jest na energię elektryczną, W tym przypadku reakcja chemiczna na anodzie uwalnia elektrony, a reakcja na katodzie je pochłania. Gdy ścieżka elektryczna zapewniona przez elektrolit i zewnętrzny obwód elektryczny łączy anodę i katodę, trwają dwie jednoczesne reakcje, a elektrony uwolnione na anodzie przemieszczają się przez zewnętrzne połączenie elektryczne i reagują chemicznie na katodzie, aby ogniwo działało prawidłowo. Ogniwo może nadal rozładowywać się, dopóki w jednej lub obu elektrodach nie zabraknie odczynników dla ich odpowiednich reakcji.
W przypadku ogniw wtórnych proces ładowania jest odwrotnością procesu rozładowania.
Zewnętrzne źródło prądu elektrycznego dostarcza elektronom anodę i usuwa je z katody, wymuszając reakcje chemiczne. Oprócz baterii do telefonów komórkowych możemy spotkać wiele modeli baterii zasilających różne urządzenia specjalistyczne. Mogą być to przykładowo baterie Panasonic, które mogą służyć do zasilania w systemach ups. Służą one do awaryjnego podtrzymywania zasilania ważnych urządzeń. Najczęściej spotykamy upsy komputerowe, które w przypadku braku prądu umożliwiają pracę na komputerze, zazwyczaj trwa to przez kilka minut, jednak pozwala to zapisać efekty pracy, i zamknąć bezpiecznie system. Są także używane w szpitalach gdzie zabezpieczają urządzenia podtrzymujące życie.