Blog

Na czym polega badanie USG?

Postawienie szybkiej i trafnej diagnozy jest nie bez znaczenia dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego też w medycynie wykorzystuje się wiele urządzeń, które pozwalają na łatwe zdiagnozowanie.

Oczywiście jednym z nich jest ultrasonograf, jest to urządzenie, które pozwala na wykonanie obrazu układu organów wewnętrznych pacjenta. Z pewnością często może być to jedno z pierwszych badań, jeżeli pacjent uskarżał się na bóle brzucha, w tym przypadku jest to badanie, które pozwala szybko pacjenta skierować do odpowiedniego lekarza specjalisty.

Na czym polega badanie USG?

Diagnozowanie przy pomocy ultrasonografu

Ultrasonograf jest urządzeniem podobnym nieco do komputera, posiada monitor, jest to dość wysokie urządzenie, często także na kółkach, które umożliwiają dużą mobilność. Oczywiście aparat USG może być wykorzystywany w różnych gabinetach lekarskich, w różnych pokojach, dlatego z pewnością mobilność będzie bardzo potrzebna. Oczywiście działa on na zasadzie wysyłania fal ultradźwiękowych, które następnie trafiają na organy wewnętrzne, tkanki, są odbijane i następnie wracają do głowicy, dzięki czemu można stworzyć obraz na monitorze. Głowice do ultrasonografu mogą posiadać różne parametry, mogą być także różne w zależności od rodzaju badania.

Oczywiście ultrasonografy obecnie są coraz bardziej dokładne, stosowanie nowoczesnych głowic pozwala na otrzymanie bardzo wysokiej rozdzielczości obrazu. Jest to niezwykle istotne w przypadku rozpoznania dolegliwości. W ten sposób można także szybko wykryć różnego rodzaju zmiany, które pozwolą na rozpoczęcie szybkiego leczenia. Ultrasonografy są na wyposażeniu różnych szpitali, przychodni, placówek zdrowotnych. Znajdziemy je często także w izbach przyjęć, gdzie pozwalają postawić szybką diagnozę. Badanie często prowadzone jest także przez techników, którzy zajmują się tworzeniem obrazów USG, które następnie mogą być przesyłane również drogą elektroniczną do lekarza specjalisty, który będzie podejmował decyzję o odpowiednim leczeniu.

Różnego rodzaju ultrasonografy, nowe oraz używane, możemy znaleźć na stronie www.vikimed.pl – sprzęt medyczny oferowany przez firmę może służyć w różnych placówkach zdrowia. Znajdziemy tam również aparat KTG, urządzenia monitorujące stan pacjenta, firma wykonuje także serwis aparatów USG, serwisuje także głowice.

Back To Top