Prawo autorskie to prawo, które chroni korzystanie z twojej pracy, gdy twój pomysł czy dzieło zostało fizycznie wyrażone.
Firmy, organizacje i inne osoby poza twórcą dzieła również mogą być właścicielami praw autorskich. Prawo autorskie zezwala na własność poprzez dzieła wykonane na zlecenie, co oznacza, że dzieła stworzone przez pracownika w zakresie zatrudnienia są własnością pracodawcy. Doktryna pracy wykonywanej na zlecenie dotyczy również niektórych relacji z niezależnymi wykonawcami, w przypadku niektórych rodzajów prac zleconych.
Przepisy dotyczące zmian praw autorskich
Prawnicy zajmujący się prawami autorskimi mogą bronić klientów, którzy stoją w obliczu zarzutów zarówno o przestępstwa karne, jak i cywilne. Prokuratorzy mogą ścigać umyślne naruszenia praw autorskich, jednak nie muszą tego robić. Oznacza to, że mogą wybrać, czy wszcząć postępowanie karne za domniemane naruszenie praw autorskich. Jeśli nie zdecydują się na wszczęcie postępowania karnego, osoba posiadająca prawa autorskie do dzieła nadal może wszcząć własne powództwo cywilne.
„Jedną z najistotniejszych planowanych zmian jest wprowadzenie prawa do otrzymania wynagrodzenia z tytułu nieodpłatnego wypożyczania (użyczania) egzemplarzy utworów przez publicznie dostępne instytucje, przy czym prawo to będzie dotyczyło jedynie utworów wyrażonych słowem, powstałych lub opublikowanych w języku polskim w formie drukowanej.” – Paweł Myrda.
Przepisy prawa stale się zmieniają, warto zatem być z nimi na bieżąco, aby nie złamać praw autorskich korzystając z dzieła twórcy. Może to dotyczyć konfliktu między pracodawcami a pracownikami, gdy pracownik tworzy pracę, mogą pojawić się spory dotyczące własności dzieła. Równie sporne jest współautorstwo, kiedy więcej niż jedna osoba może stworzyć dzieło i chcieć je kontrolować, czerpać zyski. Ważne są również kwestie, czy nowa praca podlega doktrynie dozwolonego użytku, czy kwalifikuje się do ochrony praw autorskich.