Blog Dom

Picie z butelek plastikowych a zdrowie

Okazuje się, że picie wody z plastikowych butelek może być szkodliwe nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także zdrowia człowieka. Świadczą o tym wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Z plastikowej butelki mogą bowiem przedostawać się do wody potencjalnie szkodliwe substancje.

Woda z butelek plastikowych – czy jest zdrowa?

Według wyników badań, w przypadku gdy wielokrotnie używamy plastikowej butelki jednorazowego użytku lub gdy pozostawiamy ją na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie warstwy plastiku mogą ulec niszczeniu. Zwłaszcza plastik o kodzie recyklingowym 3 lub 7 może wówczas wydzielać związek chemiczny o nazwie bisfenol A, zaś plastik pozbawiony związków BPA – bisfenol S. Oba związki chemiczne mogą zanieczyszczać wodę znajdującą się w butelce i mieć negatywny wpływ na nasz układ hormonalny. Ale nie tylko.

Osoby narażone na działanie BPA mogą być także bardziej podatne na wystąpienie chorób serca (świadczą o tym wyniki badań z 2012 roku opublikowane w czasopiśmie naukowym „Cyrkulacja”), a także wyższe ciśnienie krwi (według badania z 2015 roku opublikowanego w czasopiśmie „Nadciśnienie”). Woda z plastiku może też przyczynić się do zwiększenia ryzyka zawału serca.

Ile może stać woda w plastikowej butelce? Czy woda się psuje?

Przechowywanie wody w plastikowych butelkach również jest nie lada wyzwaniem. Choć sama woda nie może się przeterminować każda woda w plastikowej butelce produkowana w Polsce posiada nadrukowaną datę ważności. Ma to związek właśnie z plastikową butelką. Picie z plastikowych butelek w których zbyt długo była przechowywana woda niesie za sobą zagrożenie zanieczyszczenia antymonem i bisfenolem A.

Woda w butelce szklanej czy plastikowej? A może woda filtrowana?

Woda ze szklanej butelki, w świetle powyższych badań, może być więc zdrowsza niż ta z butelki PET. Ponadto, jest dużo bardziej przyjazna środowisku. W przeciwieństwie do plastiku szkło nie jest toksyczne ani szkodliwe dla planety.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak filtrowanie wody. Dzięki niemu nie musimy chodzić po wodę do sklepu. Ponadto, możemy sporo zaoszczędzić. Litr wody wodociągowej kosztuje ok. 1 grosza. Nawet przy uwzględnieniu kosztu zakupu filtra woda filtrowana jest kilkadziesiąt razy tańsza niż butelkowana. Duży wybór filtrów przepływowych i dzbanków z filtrem znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.

Filtry pozwalają usunąć z wody związki chemiczne np. chloru, a także metale ciężkie, pestycydy oraz drobne zanieczyszczenia mechaniczne. Na rynku dostępne są m.in. dzbanki z filtrem oraz filtry przepływowe, dzięki którym wodę filtrowaną mamy prosto z kranu. Świetnym rozwiązaniem gdy wychodzimy na zewnątrz są zaś butelki filtrujące.

Back To Top