Zdrowie jest najważniejsze, wie to większość z nas i dlatego też systematycznie udaje się do lekarza na badania kontrolne, dzięki którym możemy sprawdzić czy w naszym organizmie dzieje się coś złego.
Systematyczne badania są szczególnie ważne w przypadku osób, które chorują na cukrzycę, a więc mówiąc wprost zaburzenie gospodarki węglowodanowej organizmu człowieka. Cukrzyca to bardzo poważna choroba nad którą osoba chora musi nauczyć się panować, aby móc w miarę normalnie żyć. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi takiego człowieka może zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego też przyjrzyjmy się, jakie największe zagrożenia mogą czyhać na osoby cierpiące na cukrzycę. O czym powinny pamiętać osoby, które codziennie zmagają się z cukrzycą, oraz z jakimi zmianami w życiu się to wiąże?
Norma glukozy we krwi u zdrowego człowieka to od siedemdziesięciu do dziewięćdziesięciu dziewięciu jednostek podanych w mg/dl.
Jest to norma, która uwzględnia to, że człowiek jest na czczo.
Pod posiłku norma ta wzrasta maksymalnie do wartości 125 mg/dl. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi określany jest hiperglikemią. Jest to wynik nieodpowiedniego wydzielania insuliny podczas procesów trawienia węglowodanów. Zbyt wysoki poziom, w zależności od tego czy mierzony na czczo, po posiłku, może oznaczać nieprawidłową tolerancję glukozy lub cukrzycę. Objawami hiperglikemii może być znaczne zmniejszenie masy ciała, bardzo mocno wzmożone pragnienie, co z kolei wiąże się bezpośrednio z wielomoczem, a więc częstym oddawaniem moczu. Hiperglikemia sprawia również, że człowiek czuje się ciągle osłabiony, a poziom senności również jest zbyt wysoki. Węglowodany dostarczane do naszego organizmu są przekształcane w glukozę, dopiero w takiej postaci mogą być wykorzystane przez nasz organizm. Nieodpowiednia gospodarka organizmu pod względem węglowodanów powoduje, że w organizmie człowieka znajduję się z zbyt mało lub zbyt dużo cukrów. glukoza na odpowiednim poziomie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.