Jednym z chwastów, które często występują w zbożach jest miotła zbożowa, jest to chwast jednoroczny, jary lub też ozimym.
Możemy spotkać go także w uprawach rzepaku, roślin okopowych, występuje na terenie całej Polski, a także w Azji oraz Ameryce Północnej. Jest to roślina dość inwazyjna, odporna na warunki pogodowe, stanowi dużą konkurencję dla roślin uprawnych. Miotła zbożowa pobiera dużą ilość wody z gleby, przez co dostępność dla roślin uprawnych znacznie się zmniejsza. Nasiona zachowują możliwość kiełkowania nawet przez kilka lat, dlatego jest to chwast, który może być trudny do zwalczania, dodatkowo może kiełkować jesienią, co będzie zagrożeniem dla upraw ozimych.
Jak zwalczać miotłę zbożową?
Miotła zbożowa najlepiej rozwija się na podłożach ubogich w wapń, podłożach kwaśnych, jednak rośnie także na glebach umiarkowanie wilgotnych, najlepiej kiełkuje podczas opadów, wówczas może być dużym zagrożeniem dla upraw. Jest to chwast, który może rosnąć w zależności od warunków nawet do wysokości 100 cm, stanowiąc konkurencję dla roślin uprawnych. W tym przypadku możemy zastosować herbicydy selektywne, które będą zatrzymywały rozwój miotły zbożowej, pozwalając roślinom uprawnym na prawidłowy rozwój. Innym pomysłem będzie także odpowiednie przesianie nasion wykorzystywanych do wysiewu, warto systematycznie monitorować inne pola uprawne, rowy melioracyjne, sprawdzać czy miotła zbożowa nie rozwija się w pobliżu pól uprawnych.
Skutecznym środkiem na chwasty tego rodzaju są herbicydy, mogą być herbicydy selektywne, które nie wyrządzają szkód w uprawach, natomiast bardzo dobrze poradzą sobie z miotłą zbożową. Warto zwrócić uwagę, iż roślina może uodparniać się na działanie herbicydów, dlatego możemy zmieniać rodzaj oprysków. W okresie wiosennym warto skorzystać z herbicydów doglebowych, które zatrzymają rozwój rośliny, w okresie rozwoju można zastosować inny rodzaj herbicydów. Nowoczesne herbicydy posiadają substancje aktywne, które bardzo dobrze radzą sobie z tego typu chwastami, należy jednak pamiętać o tym, aby herbicyd został odpowiednio rozprowadzony. Należy zwrócić uwagę na warunki pogodowe, aby pogoda nie była zbyt wietrzna, nie należy wykonywać także oprysków przed opadami deszczu.
Więcej informacji na temat zwalczania miotły zbożowej możemy znaleźć w artykule https://zwalczamychwasty.pl/zwalczanie-miotly-zbozowej-w-zbozach-jest-coraz-trudniejsze/, dowiemy się, w jakim okresie warto zastosować oprysk, które rodzaje herbicydów będą najbardziej skuteczne. Z pewnością skuteczne zwalczanie chwastów przyczyni się do zwiększenia plonów, dlatego warto monitorować uprawy, jeżeli zauważymy w rozwój chwastów, takich jak miotła zbożowa, wówczas należy dobrać odpowiedni oprysk.